Egzoz Bakımı
Dörtyol Artvin Sanayi 52. Sk. No: 26 Arifiye/SAKARYA
Egzoz Bakımı

Egzoz Bakımı

EGZOZ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?
İçten yanmalı motorlarda patlayan hava yakıt karışımının bıraktığı gazın motor dışına sesi absorbe ederek atılmasına yarayan araçtır. Temel özelliği borularla taşınan sesin egzoz içinde cam elyaf gibi malzemelerle soğurulup gürültüyü azaltarak dışarıya bırakmaktır. Eğer egzoz olmasaydı insanları rahatsız edecek yüksek desibeller de sesler ortaya çıkardı. Bu yüksek ses kirliliğini engellemek için egzoz sistemi geliştirilmiştir.

Motorda yanan gazlar manifolddan egzoz boğazına gelir. Eğer araçta varsa katalitik konvertörde zehirli gazlardan bir miktar arındırılıp borular yardımıyla egzozdan dışarı taşınır.

Motordaki egzoz valfları açıldığında ses dalgaları çok yüksek basınçta dışarıya çıkmak isterler. Atılan yanmış gaz atıklarıyla birlikte ses dalgaları ilerler ve dışarıda insan kulağına çarpıp kulak zarını titreştirir ve biz bunu ses olarak algılarız. İnsan kulağına zarar veren frekans ve basınçtaki ses dalgalarını minimal boyutlara indirmek için egzoz sistemi kullanılır.

EGZOZ TIKANIRSA NE OLUR?
Kullanıma bağlı olarak aracınızın egzoz sisteminde korozyon oluşabilir. Genelde arka susturuculardan başlayan korozyon, ön susturuculara kadar ilerleyebilir. Yeni araçlarda egzoz delinmesi pek görülmez ama korozyon başlamışsa ve aracınızı servise götürmediyseniz egzoz delinmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

DOĞRU EGZOZ SEÇİMİ
Doğru egzoz seçimi uzun vadede yakıt tasarrufu sağlar; araç daha temiz ve düzenli çalışır. Bu konuda yapılacak doğru tercih, aracın çekişinin ve motor hacminin ortaya çıkmasını, güçlenmesi sağlayacaktır.

EGZOZ BAKIMI NASIL YAPILIR ?
racınızın periyodik bakımını yaptırdığınızda egzoz sistemini de kontrol ettirmiş olursunuz. Bunun dışında özel olarak yapmanız gereken bir şey yok. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, egzoz sisteminde herhangi bir arıza olup olmadığını anlayabilmenizdir. Bunun en temel göstergesi de gürültüdür. Aracınızdan alışık olmadığınız sesler geliyorsa egzoz sisteminde bir hata olduğunu anlamalı ve zaman kaybetmeden servisin yolunu tutmalısınız.