Partikül Filtresi Nedir?
Dörtyol Artvin Sanayi 52. Sk. No: 26 Arifiye/SAKARYA
Partikül Filtresi Nedir?

Partikül Filtresi Nedir?

Yeniz nesil dizel araçların hepsinde çevreye ve insana zarar vermeme adına her tür yenilik yapılmakla birlikte partikül filtresi dizel araçların egozo sitemlerinde susturucuya benzer basit bir parçadır.

Basit dedik ama bu basit parçanın görevi oldukça büyüktür. Motordan çıkan gazların ilk geçtiği yer olan partikül filtresi gözenekli yapısıyla yanmamış yakıtın çevreye atılmasını önler.

Partikül filtresinin elbette ki tıkalı olmadığı sürece bir zararı yoktur. Tıkalı partikül filtresi motora hararet yaptırır, yakıt tğüketimini arttırır, motorun ısınmasına neden olur.

Bu yüzden, temizleme işlemlerini sık sık yapmak gerekir. Partikül filtresinin değişmesinde maliyeti de oldukça yüksektir. Otomobil üreticileri, konfor, yakıt tasarrufu, güç gibi özellikleri ile birbirleriyle yarışırlarken aynı zamanda egzozdan çıkan çevreye ve insana zararlı maddelerle ilgili olarak da çalışmalarını yapıyorlar. Alıcılar, artık arabaların emisyon değerleriyle ilgilenmektedir.

Partikül filtreleri de, egzozdan dışarıya salınan zararlı maddelerin salınımını engeller. Dizel Partikül sıvısının değişimi hakkında da her markanın ayrı sıvısı olduğu ve maliyetine bakmadan orijinal kendi sıvısını almanız aracınız için ren uygunu olacaktır. Filtrenin kimyasal sıvısını 90 bin Km’de değişmesi gerektiğini unutmayın.

Dizel partikül filtresi sıvısı neden erken biter sorusuna cevabımız da, çoğunlukla aracınızı kısa mesafede ve düşük devirde kullanmanızla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden en azından haftada bir kez yüksek devirde çalıştırırsanız bu sorunu çözebilirsiniz.