Egzoz Kaynak İşleri
Dörtyol Artvin Sanayi 52. Sk. No: 26 Arifiye/SAKARYA
Egzoz Kaynak İşleri

Egzoz Kaynak İşleri

Tig Kaynağı Kaynak banyosunun bir gaz atmosferiyle korunması ile yapılan ark kaynağının iki türü vardır, MIG-MAG ve TIG kaynak teknikleri.

TIG kaynağı için geniş bir HABAŞ koruyucu gaz karışımları portföyü mevcuttur. Uygulamaya özel koruyucu gaz talepleri ayrıca karşılanmaktadır. Oksijen Kaynağı Oksijen kaynağı ile yapılan kaynakların dikiş kalitesi çok yüksektir. Bu nedenle sızdırmazlık(gaz yada su) isteniyorsa oksijen kaynağı tercih edilmelidir. Ayrıca parça kesmek içinde sıklıkla oksijen kaynağı kullanılmaktadır.

Kalın ve sağlam olması gereken malzemelerin birleştirilmesinde önceliğiniz oksijen kaynağından yana olsun. Oksijen kaynağı oksijen tüpü, asetilen tüpü, bağlantı hortumları, kaynak gözlüğü, pürmüzler, ayar vanaları, kaynak telleri ve barometrelerden oluşur. Kısaca bu malzemelere bir göz atalım. Asetilen renksiz, sarımsağımsı kokulu yanıcı bir gazdır. 3200 dereceye kadar alev sıcaklığı sağlar.

Gazlar içinde en yüksek alev sıcaklığı asetilendedir. Gazaltı Kaynağı Gazaltı kaynağı, kaynak için gerekli ısının, tükenen bir elektrod ile iş parçası arasında oluşan ark sayesinde ortaya çıktığı bir ark kaynak yöntemdir. Kaynak bölgesine sürekli şekilde beslenen (sürülen), masif haldeki tel elektrod ergiyerek tükendikçe kaynak metalini oluşturur.

Elektrod, kaynak banyosu, ark ve iş parçasının kaynağa yakın bölgeleri, atmosferin zararlı etkilerinden kaynak torcundan gelen gaz veya karışım gazlar tarafından korunur.

Gaz, kaynak bölgesini tam olarak koruyabilmelidir, aksi taktirde çok küçük bir hava girişi dahi kaynak metalinde hataya neden olur. Argon Kaynağı Argon kaynağı teknik literatürde TİG (tungsten inert gas) kaynağı diye geçer. Tungsten wolfram diye de bilinen bir metaldir. Çok yüksek sıcaklıklarda erimesi ile ünlüdür. Elektrot olarak tungsten elektrot kullanılır.

Inert gaz ise başka bir elementle bileşik oluşturmayan gazları kapsar. Argon kaynağında inert gas olarak argon gazı ve bazen azot gazı kullanıldığı için argon kaynağı diye isimlendirilir.

Bu kaynak türünde kaynak arkının oluştuğu bölge argon gazı ile korunur ve bu gaz ortamında kaynak işlemi gerçekleşir. Özellikle çelik ve krom nikel alaşımlarında son derece başarılıdır.